لاغری برای همه پشیمون نمیشید شما می توانید

وبلاگ masoodozil.persianblog.ir


ترازو... نه!

ترازو یکی از وسایل لاینفک زندگی ما آدمها شده و تمام فکر و ذهن ما را به خود مشغول کرده است. روزانه با خوردن یک بستنی یا نوشیدن یک لیوان آب روی آن می‌رویم تا تغییر وزن خود را مشاهده کنیم و اگر ترازو نسبت به قبل عدد بیشتری را نشان دهد ناامید می‌شویم و خود را سرزنش می‌کنیم.

این مطلب دردناک و البته قابل تامل را از کتاب "آگاهانه خوردن" نقل می‌کنم: "گهگاه ترازو نه تنها دستگاه اندازه‌گیری وزن فرد، بلکه دستگاه اندازه‌گیری ارزش او و تعیین‌کننده حالت روحی وی نیز می‌شود."

بیایید از امروز به ترازو بگوییم: نه!

مرضیه هاشمی (کارشناس تغذیه)

چند تجربه

امروز دقیقا چهار هفته است که من با کلینیک سیبیتا آشنا شده‌ام و در این مدت چهار کیلو و هفتصد گرم وزن کم کرده‌ام. قبلا هم تجربه وزن کم کردن حتی بیش از این را داشته‌ام ولی این بار فرق داره، واقعا فرق داره.

روز اولی که به اینجا اومدم با ناامیدی اومدم و فکر می‌کردم که این هم مثل بقیه رژیم‌هاست ولی فقط بعد از مشاوره احساس کردم این برنامه متفاوته و الآن با اطمینان میگم که متفاوته.

توی این چهار هفته تجربیات جالبی داشتم. برای این که به شما انرژی مثبت بدم چند تا از اونها رو می‌نویسم. امیدوارم همه آدمهای چاق اینها رو تجربه کنند:

یک. برای اولین بار رفتم مسافرت و به جای این که وزنم زیاد بشه کم شد. اونم یک کیلو و سیصد در عرض یک هفته. اصلا فکر نکنید که خیلی سختی کشیدم. باور کنید اطرافیانم حتی نفهمیدن که من در رژیم هستم و خودم هم احساس نکردم و کلی هم احساسات خوب داشتم، مثلا تو ماشین اصلا خسته نشدم چون لباسهام دیگه تنگ نبودن، یا به جای بستنی، بادام زمینی خوردم. هیچوقت فکر نمی‌کردم بادام زمینی بتونه حس خوبی بهم بده.

دو. یاد گرفتم که از همه‌چیز بخورم ولی کم‌کم و ازش لذت ببرم. تو این مدت هیچ چیز نبوده که دلم بخواد و نخورم حتی شیرینی خامه‌ای و حلوا! جالب این که بعد از خوردن اینها بر خلاف قبل اصلا احساس ناراحتی و عذاب وجدان نکردم.

سه. یاد گرفتم آب خوردن چقدر تو سلامتی انسان مفیده و چقدر بر کنترل اشتها تاثیر می‌گذاره.

چهار. مهمتر از همه این که زندگیم نظم و ترتیب خاصی پیدا کرده. یه وقت خالی که همیشه داشتم و ازش استفاده نمی‌کردم رو کشف کردم: برای پیاده‌روی.

پنج. کلی انرژی مثبت گرفتم در این مدت نه به خاطر این که لباس‌هام برام گشاد شده و دیگران بهم میگن لاغر شدی، نه! به خاطر این که احساس می‌کنم قدر نعمتی که خدا بهم داده(بدنم) رو می‌دونم و با خوردن بهترین نعمت‌های خدا(غذاهای سالم و مفید) از خدا تشکر می‌کنم.

خدایا ازت متشکرم.

خانم ر ش (از مراجعین)

احترام به خود

به کار بردن عبارات تاکیدی و مهربان بودن با خود و در نتیجه احترام قائل شدن برای خود، حس خاص و متفاوتی را در انسان ایجاد می‌کند. حقیقتا فراموش کرده بودم که باید خود را دوست بدارم، شاد باشم و به خود احترام بگذارم. همیشه سخت‌ترین حالت‌ها را به خاطر راحتی دیگران، عزیزان، همکاران و همه و همه بر خود تقبل کرده‌ام، بدون این که حتی از خود بابت این مساله تشکر کنم. جالب است که واقعا با توجه و تشکر از خود احساس خستگی و افسردگی آدم کمتر می‌شود. عبارات تاکیدی هم تاثیر این حس بهتر را بیشتر و بیشتر می‌کند.

خانم ن و (از مراجعین)

حرکت کردن

روز اول کار من مصادف شد با حضور خانم پ که قصد انصراف از برنامه را داشتند. خانم پ خسته بودند از خودشان، از دغدغه‌های زندگی، از فشار مسئولیت‌های زندگی.

در جلسه مشاوره قرار شد از مسائل فرار نکنند. قرار شد متوقف نشوند، حرکت کنند، حرکت به جلو. حرکت یک اصل در زندگیست. حتی اگر زمین بخورید، حتی اگر راه اشتباه بروید، باز هم حرکت کنید.

امروز خانم پ به وزن ایده‌آل خود رسیده‌اند و این را فقط مدیون حرکت کردن خود هستند.

سوده نوروزی (روانشناس)

پوشیدن لباس دلخواه!

در حال صحبت کردن با خانم ک بودم که یکدفعه یاد ماجرایی افتادند که با شنیدنش واقعاً خوشحال شدم، تعریف کردند "تازه از سر کار برگشته بودم و کلی خسته بودم، باید بلافاصله حاضر می‌شدم تا به مهمانی می‌رفتم، همیشه برای این که مانتوی مجلسی‌ام تنم بره لازم بوده که لباسهای تنگ بپوشم تا مانتو به تنم بشینه ولی اون روز نه حوصله داشتم نه وقت! خلاصه مانتوم رو پوشیدم و دیدم که وای اندازم شده! اینقدر خوشحال شدم که همه خستگی‌هام در رفت!"

یکی از پیشنهادهایی که به مراجعینمون می‌کنیم اینه که لباسی را که دوست دارند و براشون تنگه انتخاب کنند و هر بار با کاهش وزن و سایز خود، ببینند که چقدر به پوشیدن لباس نزدیک‌تر شده‌اند، اینطوری شوق و انگیزه‌شون برای داشتن لباس‌های دلخواه بیشتر و بیشتر می‌شه و بهتر تغییراتشون رو می‌بینند.

بیتا نافعی (کارشناس تغذیه)

نان و عشق

برای تغییر دنیا و محیط اطراف خود، تغییر را از درون خود آغاز کنیم، با عشق ورزیدن. همیشه عشق در چشمانمان، لبخندمان و در سلام گرممان موج بزند. یادمان نرود که از همه کسانی که زندگیمان را با ارزش کرده‌اند، تشکر و قدردانی کنیم و بگوییم که هر چند چیزی نداریم تا نثارشان کنیم، اما عشقمان را به آنها ارزانی می کنیم. هر چیزی فراموش‌شدنی و پاک شدنیست، جز این که بدانیم کسی دوستمان دارد و عشقش را به ما هدیه کرده است. در این دنیا بیش از نیاز به نان، به عشق نیاز داریم.

"امروز یادمان نرود که، به عزیزانمان بگوییم چقدر دوستشان داریم."

فریده محتشم (کارشناس تغذیه (

کاهش وزن و کوهنوردی

بعضی وقتها می‌شه مراجعینمون مخصوصا در جلسات اول با نگاهی پر از نگرانی ازم می‌پرسند "یعنی می‌شه؟ یعنی می‌شه با وجود این همه کیلوهای اضافه، لاغر بشم و لاغر بمونم؟ یعنی هنوز هم جای امیدی هست؟"

نمی‌دونم چرا هر وقت مراجعه کننده‌هامون این سوال رو می‌پرسند من یاد کوه و کوهنوردی می‌افتم. اگر فقط به بزرگی و عظمت کوه نگاه کنیم شاید باورمون نشه که قدم‌های کوچک ما قراره مسیر رو طی کنه، اما واقعیت اینه که همین قدم‌هاست که ما رو به قله می‌رسونه، هر قدم یعنی نزدیک‌تر شدن به اهدافمون، یعنی مصمم‌تر شدن در رسیدن به خواسته‌هامون و کشف تازه‌های راهمون.

یادمون باشه برای پیمودن مسیرمون لازمه که آهسته و پیوسته حرکت کنیم، از راهنمای دانش و نور دل کمک بگیریم و کوله بارمون رو سرشار از شوق و امید کنیم، گاهی ممکنه در کنار زیبایی‌های مسیر به پستی بلندی‌ها هم برسیم، اما جای نگرانی نیست، هم‌مسیرهاتون یعنی سیبیتایی‌ها کنارتونند و به شما کمک می‌کنند تا به هدفتون برسید.

بیتا نافعی (کارشناس تغذیه)

چاقی و یائسگی

تحقیقات نشان داده‌اند که در زنان چاق، تکرار و شدت گرگرفتگی بیشتر است به طوری که زنان با BMI بیشتر از سی، دو برابر بیشتر از زنان با BMI کمتر از بیست و پنج دچار گرگرفتگی می‌شوند.

بیتا نافعی (کارشناس تغذیه)

یک قربانی نباشید

برای همه ما آسان‌تر است که هر کمبود و نقصی در زندگیمان را به علت بدی دنیا و دیگران بدانیم و خود با احساس عجز و ناتوانی، اتفاقات اطراف خود را بپذیریم و در واقع نقش یک قربانی را بازی کنیم. اما یک لحظه فکر کنید، یک لحظه فکر به این که شما انسانس هستید با توانایی‌های بیشمار نه بازیچه محیط و دیگران. پس شروع کنید به تغییر، تغییر آنچه دوست ندارید، تغییر وزن، تغییر عادات زندگی و تغییر آن جنبه‌هایی از وجودتان که دوست ندارید...

سوده نوروزی (روانشناس(

ارتباط بین چاقی و فشار خون

یک ارتباط نزدیک بین چاقی، به خصوص چاقی شکمی و فشار خون وجود دارد، گزارش شده است که تا دو سوم موارد فشار خون با چاقی مرتبطند. در افراد چاق بیش از پنج برابر معمول، خطر ابتلا به فشار خون بالا وجود دارد و افرادی که بیست درصد اضافه وزن دارند، هشت برابر بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند.

بیتا نافعی (کارشناس تغذیه)

یک تحقیق جالب

در یک تحقیق در کنار پله‌های برقی تابلویی قرار داده شد که بر روی آن جمله "برای سالم ماندن و صرفه‌جویی در وقت از پله‌ها استفاده کنید" نوشته شده بود. پس از این کار استفاده از پله‌ها از هشت درصد به شانزده درصد افزایش یافت و حتی پس از این که تابلو برداشته شد، باز در همین حد باقی ماند. امروز فکر کنید کجا می‌توانید چنین تابلویی را نصب کنید.

فریده محتشم (کارشناس تغذیه)

تا کی احساس گناه و عذاب وجدان؟

خیلی وقتها شده تصور می‌کنیم برای این که کاهش وزن خوبی داشته باشیم لازمه گرسنگی بکشیم و برای همیشه خودمون رو از لذت بردن از غذاهای دلخواهمون محروم کنیم.

جا داره بگم تا کی قراره با خودمون بجنگیم؟ تا کی قراره وقتی به خوراکی‌های روی میز نگاه می‌کنیم در حالی که واقعاً مثلاً دلمون شیرینی می‌خواد بریم میوه بخوریم و آخر سر اعصابمون از این همه خودداری خرد بشه و شیرینی‌ها و خوردنی‌های دلخواه را با ولع و عذاب وجدان بخوریم و احساس گناه کنیم؟ تا کی قراره از صبح که از خواب بلند می شویم به این فکر کنیم که امروز قراره چی بخوریم یا چی نخوریم؟! تا کی قراره غذا برامون چیزی فراتر از غذا باشه و بشه ملاکی برای سنجش میزان اراده ما؟!

وقتی شما گرسنگی می‌کشید در ابتدای امر کاهش وزن خوبی دارید اما پس از مدتی بدن شما گمان می‌کند در قحطی افتاده‌اید چرا که کالری کمی به بدن می‌رسانید لذا چربی‌ها را برای روز مبادا ذخیره کرده، سوخت و ساز را پایین می‌آورد؛ این در حالی است که ما مدام با خود در نخوردن مبارزه می‌کنیم و هر مبارزه‌ای خستگی‌های خودش را به دنبال دارد. چاره این است که هر آنچه دوست دارید نه با احساس گناه بلکه با لذت فراوان اما درست بخورید. اگر می‌خواهیم شیرینی بخوریم باشه شیرینی می‌خوریم اما آن را به قطعات کوچک تقسیم می‌کنیم و هر قطعه آن را آرام خورده و با همه وجود مزمزه می‌کنیم. حالا دیگه شیرینی می‌تونه برامون فقط یه شیرینی باشه که از خوردنش لذت می‌بریم نه چیزی فراتر از آن! مبارزه‌ای در کار نیست! میوه‌ها را برای میان وعده بعدی انتخاب می‌کنیم، به همین سادگی!

بیتا نافعی (کارشناس تغذیه)

/ 1 نظر / 520 بازدید
سميرا

سلام منم يه فرد چاقم به طور اتفاقي با سايت شما آشنا شدم با خوندن مطلب زيبا وجالبتون انگيزه اي صد چندان گرفتم وارادم قوي شد ممنونم[ماچ]